Meet The Council

Dr Chris Allen

Committee Representation

Dr Abhishek Joshi
Immediate Past President

Dr Chris Allen (Thames South)
Council of British Cardiovascular Society

Dr Chris Allen (Thames South)
Dr C. Fielder Camm (Oxford)
Dr Sarah Birkhoelzer (Wessex)
SAC Committee

Dr Abhishek Joshi (Thames North East)
Dr Chris Allen (Thames South)
Dr C. Fielder Camm (Oxford)
Dr Sarah Birkhoelzer (Wessex)
BCS Training Committee

Dr Nikhil Ahluwalia (Thames North East)
Digital and Communications Lead

Dr Sarah Birkhoelzer (Wessex)
Womens’ and Flexible Training Representative 

Dr Rafail Kotronias (Oxford)
Chair of BJCA Starter Member Committee

Dr Chris Allen (Thames South)
BMA Trainee Working Group

 Dr Andrew Chapman (Scotland South & S.East)
Council of Scottish Cardiac Society

 Dr C. Fielder Camm (Oxford)
Dr Andrew Chapman (Scotland South & S.East)
BJCA Survey Coordinator

Dr Balrik Kailey (Thames North West)
Digital Education Committee Representative

BCS Affiliated Societies/Associated Groups Representation

The BJCA core committee is formed by representatives from each deanery. Each regional representative maintains a database of local trainees.

To ensure that you receive mailshots regarding pertinent training issues please ensure that your contact details are forwarded to your deanery representative (if you do not have their email address, please contact us).

Dr Reza Aghamohammadzadeh (North West)
BACPR representative

 Dr Thomas Gilpin (Wessex)
BCIS representative

 Dr Nikhil Ahluwalia (Thames North East)
Dr Heather Edwards (Wales)
BHRS representatives

 Dr Chris Allen (Thames South)
BHVS representative

Dr Paul Scully (Thames South)
BNCS representative

Dr Alastair Moss (Wessex)
BSCI/BSCCT Representative

Dr Sabrina Nordin (Scotland South & S.East)
Dr Antonio De Marvao (Thames NW)
BSCMR Representative

Dr Rebecca Chamley (Oxford)
BSE Representative

Dr Sanjay Bhandari (East Midlands South)
BSH Trainee Observer

Dr Lynne Millar (Thames Valley North East)
AICC (Association for Inherited Cardiac Conditions) Trainee Representative

Deanery Representatives

Meet The Starter Committee

Yang Cheng
Rafail Kotronias
Monia Yazdani
James Bradley-Watson
Emily Yeung
Vitaliy Androshchuk
Jack Samways
Holli Evans
Nicholas Black